Градина » Как да съхраняваме доматите

 Как да съхраняваме доматите

Ако настъпва есенно застудяване, доматите може да се съхранят временно на купове. Покриват се с рогозки или растителни остатъци.
След два-три дни се подреждат в щайги за доузряване. Помещенията трябва да са със северно изложение и с по-малки прозорци. Не е необходима светлина - на тъмно доматите се оцветяват по-равномерно и в по-интензивно червено, макар и по-бавно. Температурата да е 14-15°С до 23-25°С при относителна влажност на въздуха 80-85 %. За да поддържате тези условия, проветрявайте помещенията. Доматите започват да зачервяват след 10-15 дни, през 3-4 дни се преглеждат, за да се отстраняват загнилите или болните плодове.

Един месец в хладилник, шест - във фризера

В домашни условия витамин С ще се запази в доматите, ако те се съхранят в хладилник за 3-4 седмици. Поставят се в най-долната част. Установено е, че едва след повече от един месец те губят вкусово-ароматните си качества.

Шест месеца издържат обаче във фризера. Има няколко начина за замразяване:

* Доматите се измиват добре, махат се дръжчиците, нарязват се на половинки, четвъртинки, малките може и цели. Подсушават се и се поставят в специалните торбички за фризер, като максимално се отстранява въздухът.
* Плодовете се бланшират в кипяща вода за 1 минута, изваждат се и се обелват. Държат се в пластмасов поднос във фризера за 30 минути. След това се поставят плътно в специалните торбички за фризер.
* Доматите се смилат, отстраняват се кожиците и семената. Поставят се в пластмасов съд, оставяйки пространство 2-3 см до капака.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Кършат се само силните лози

При кършенето се премахват върховете на леторастите заедно с 5-6 до 8 междувъзлия на летораста. Това се прави обаче само на силни лози, за да се спре прекаленото изразходване на пластични вещества за ...

С калий ще приберете по-богата и по-вкусна реколта

Дойде времето, когато печките ще забумтят в къщите, където няма парно отопление. Фамилното огнище, което през зимата ще гори с дърва и други растителни отпадъци, може да произведе около 200 кг растите...

Осигурете изолация на саксийните цветя

Студеният въздух може много лесно да изстуди почвеният субстрат в съда и така да повреди корените на растенията в саксии, които зимуват на терасата или балкона. Тогава надземната част остава без храни...

Сега се сеят репички за есента

Ако до 20 септември засеете семена от репички, ще имате стандартни кореноплоди към края на октомври. Решите ли да отгледате късни репички, изберете площи с рохкава, чиста от плевели почва. Добре е д...

Начало