Градина » Къде да засадим клематисите

 Къде да засадим клематисите

Клематисите растат добре на слънчево, защитено от вятъра място. Корените трябва да се разполагат далече от подпочвените води. Мястото, където не трябва да настанявате растенията, е сенчесто, с ветрове, в низини, където се застоява влагата, при ограничено място, особено около дървета и храсти.
Не се препоръчва да садите клематисите близо до стените на домовете и постройките, тъй като снеготопенето започва именно от тези места и растенията може да измръзнат.
За да е красива градината ви с клематиси от пролетта чак до студовете, е желателно да разположите на участъка си растения с различен срок на цъфтеж. Подборът на цветовата гама зависи само от вас.
Клематисите могат да растат без пресаждане до 15-20 години, затова е важно правилно да планирате участъка.
Клематисите понасят добре пресаждането, затова ако си купите няколко екземпляра и ги засадите за доотглеждане в леха, след 1-2 години можете да ги настаните на постоянното им място. Сложете кореновата шийка на дълбочина от 3 до 8 см в зависимост от етапа на развитие на растението. След засаждането подрежете, като оставите 2-4 от най-долните пъпки, полейте с вода, подсипете с угнил оборски тор или торф.
При засаждането на постоянно място разстоянието между растенията трябва да бъде 0,7-1,5 м. След засаждането задължително поставете опора, която може и да е временна и вържете растението към нея.
Растенията, които са купени с открити корени, е най-добре да се садят през пролетта. Най-надеждно е да си купите клематиси в полиетиленови чашки, контейнери, със закрита коренова система. Такива екземпляри се прихващат великолепно. Тях можете да си купувате и садите през целия сезон, до октомври.
Веднага след засаждането засенчете растения и ги защитете от вятъра. Поливайте ги, но не ги заливайте. Разрохквайте почвата и чистете от плевели.

Автор: ВЕСТHИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Цикламата излиза на балкона

В рода на цикламата (Cyclamen) има над 15 вида, сред които само няколко са подходящи за отглеждане навън. За нашата страна от значение е C. europeum, която се среща в Търновско, Средни Родопи, Средна ...

Когато ресите се превръщат в мустачета

Виждали сте тази проява на природата на лозата по вашата асма. Ако сте обърнали внимание, това се случва най-често със сортовете Болгар и Италия, но в хладна и дъждовна пролет страдат и другите сортов...

Смолотечението при прасковата

Защо по ствола на прасковата има смола и може ли да се лекува? Пита Милена Иванова от Елин Пелин Смолотечението при костилковите овощни видове, към които принадлежи и прасковата, е често явлени...

Отгледайте си кротон от резник

Кротонът (Codiaeum veriegatum) се отглежда трудно. Красотата му се поддържа, като му се осигурява постоянна температура през цялата година около 18-20ºС и висока въздушна влажност. Не бива да...

Начало