Градина » Дойде време за късните корнишони

 Дойде време за късните корнишони

В почти всяка градина се отглеждат краставици за салата или за туршия. За да се развиват добре растенията обаче, стопанинът трябва да познава техните изисквания и да ги осигурява навреме. Краставиците са изключително топлолюбиви растения. Оптималната температура за развитието им е 25-28°С. При температура под 15°С растежът спира и женските цветове окапват. Продължително хладно време в началото на юни може да причини сериозни смущения в развитието им. Когато температурата е ниска, а влажността висока, растенията се просмукват и е възможно да загинат. Висока температура над 30°С също задържа растежа им. Много важно условие за добри резултати е богатата с органични вещества, дълбока, топла, структурна и плодородна почва. Особено благоприятно е влиянието на оборския тор, който подобрява физичните качества, освобождава продължително време хранителни вещества и отделя при разлагането си много полезния за краставичните растения въглероден диоксид.

На гнезда или редове

Краставиците се отглеждат почти през цялата година. Ранните зеленчуци вече са в градината, но ако искате продукция през есента, то засейте семената на корнишоните през юни и първите дни на юли.
Сеитбата на семената направо в градината става в предварително подготвени гнезда или в редове. В гнездата се поставя оборски тор, размесен с почва. Семената се засяват в средата на гнездото, на дълбочина 2-3 см, по 5-6 в гнездо, наредени в кръг. Разстоянието между гнездата е 40-60 см, между редовете - 80-100 см. В редовата сеитба в браздичките се засяват семената на 3-4 см едно от друго. При редовото отглеждане растенията се прореждат на 25-30 см едно от друго при дългоплодните сортове и на 15-20 см при късоплодните - корнишоните. Краставиците могат да се засяват и на висока равна леха, като най-подходяща е схемата 120+40х8-10 см. По този начин растенията се стелят свободно върху лехата.

Направете им телена конструкция

Краставиците могат да се отглеждат и на телена конструкция. Този начин има доста предимства - улесняват се обработките и беритбата, по- добре се опазват от болестите, получава се по-голям добив.
Телената конструкция се прави от дървени или железобетонни колове, високи 2-3 м, поставени в реда или междуредието. Коловете се свързват с няколко реда тел, разположени през 40-50 см. Най-долния е на 30-35 см от почвената повърхност, където се превръзват растенията, когато са във фаза 5-6 лист. От долната до горната тел срещу всяко растение се опъва отвесно сизал, по който се увиват растенията и освобождават междуредията.

С торенето не трябва да се прекалява

За унищожаване на плевелите се окопава 3-4 пъти. Едновременно с окопаването растенията се загърлят с рохкава и влажна почва, за да пуснат допълнителни корени. При първото окопаване се подхранват с амониева селитра и след две седмици - отново. Добре понасят и 1-2 поливки с размит говежди тор, но не прекалявайте, за да не се натрупат нитрати в плодовете. През периода на плододаването се полива през 5-6 дни, но с по-малко вода.
За да не горчат краставиците, не ги засушавайте, особено когато температурата на въздуха е висока, обирайте внимателно плодовете, без да тъпчете или обръщате стъблата.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Оберете ремонтантните малини

Беритбата на плодовете от ремонтантните малинови сортове (Люлин и Херитидж) обикновено започва към 15-20 август, в по-топлите или по-прохладните райони –около една седмица по-рано или по-късно. Растен...

Напръстникът се включва в дворната украса

Напръстникът (Digitalis purpurea) е едно наистина красиво растение, което си заслужава вниманието. Цъфти през юни, юли и август и това го прави много подходящо за дворните (а и не само за тях) цветни ...

Пиракантата е идеална за жив плет

Колкото красив, толкова непристъпен и бодлив храст е пираканта кокцинеа (Pyracantha coccinea). На височина достига 2- 3 м. Листата му са с елипсовидна форма, ситно назъбени по края, кожести, неопадлив...

Правила за подхранване на мушкатото

За да се развива добре мушкатото, трябва да се грижите за него още от засаждането му. Почвената смес трябва да е богата на лесни за усвояване хранителни вещества. Затова се съставя почвена смес, в коя...

Начало