Мнозина от нас се оплакват, че устата им пресъхва. Това най-често се случва в напрегнати ситуации, например по време на изпит или когато трябва да изнесем доклад пред по-голяма аудитория, а понякога дори когато искаме да кажем няколко думи за поздрав по случай рожден ден. Тогава внезапно устата ни пресъхва. Езикът залепва на небцето и трудно преглъщаме. Причината е, че слюнчените жлези произвеждат малко слюнка. В повечето случаи след отшумяване на напрежението нещата се нормализират. Някои хора обаче постоянно страдат от сухота в устата и това вече е вредно, защото слюнката съдържа защитни фактори срещу бактерии, вируси и гъбички – тя е естествена бариера срещу вредностите на околната среда, и предпазва преди всичко устната кухина и фарингса от инфекции.
При хранене слюнката прави храната по-хомогенна и с гладки консистенции. В нея има ензими, които преработват химически някои хранителни вещества още в устната кухина, което обременява стомаха. Затова е необходима около 2 литра слюнка дневно. Понякога обаче това производство е възприпятствено.
ПРИЧИНИ ЗА НАМАЛЕНО СЛЮНКООТДЕЛЯНЕ
Недостиг на течности в организма
Ако се поемат недостатъчно течности, отделянето на слюнка се ограничава. Този проблем съществува повече при по-възрастните хора, тъй като с напредване на възрастта намалява нормалното чувство за жажда.
Съвет
Дневно да се изпиват най-малкото 2 литра течности. Така слюнчените жлези получават “храна” за производство на слюнка.
Стрес
Сухотата в устата при публични изяви е краткотрайно, преходно явление, въпреки че е много неприятно (затруднява говореното във важни моменти). Приочината е в хормона адреналин. Ако се отдели повече, той намалява количеството на телесни течности.
Съвет
Киселото и лютото стимулират образуването на слюнка. Когато ви е притеснено и трябва да говорите, набавете си кисели бонбони и смучете преди това. Може да изпиете чаша вода с резен лимон или да сдъвчете парченца джинджифил.
Хъркане
Който хърка, когато спи, в повечето случаи не диша през носа, а през отворената си уста. Едновременно с това произвеждането на слюнка намалява през нощта. Вследствие на всичко това сутрин, при ставане от сън лигавиците на устната кухина и фарингса са пресъхнали.
Съвет
За да ограничите хъркането, заспивайте по възможност легнали на една страна, а не по гръб. Главата и горната част на тялото да бъдат повдигнати по-високо.
Лекарства
Някои лекарства подтискат образуването на слюнка. Към тях се отнасят медикаментите срещу високо кръвно налягане, депресии, бетаблокерите, антихистамините (при алергии) и т. н.
Съвет
Говорете с лекуващия си лекар. Може би е възможна замяна на лекарството, което приемате с друго, което няма такова странично действие. Ако това не е възможно, следвайте следните съвети:
• Сутрин, след като измиете зъбите си, изплакнете устата си със супена лъжица олио. Задържайте олиото от 3 до 5 минути в устата, като жабурите, за да се разпредели равномерно навсякъде. След това изплюйте. Слюнката образува с олиото фина емулсия, която покрива лигавицата. За по-добър вкус може да използвате сусамено или бадемово олио, евентуално подправено с 1 капка ментово етерично масло.
• Дъвчете по-често дъвка. Дихателните движения и дразненето на вкусовите рецептори стимулират образуването на слюнка.
• Смучете бонбони, съдържащи сладко коренче. Те стимулират слюнкоотделянето.
ВАЖНО!!!
Пресъхването на устата, придружено със засилена жажда, пиене на много вода и често уриниране, са симптоми на диабет! Проверете кръвната си захар!
Пилешки дробчета в гювечета Прoдукти: 1 кг пилешки дробчета, 4-5 глави лук, 1-2 ч.ч. олио, 500 г картофи, 1 ч.ч. бяло вино, 1 лимон, черен пипер, сол. Нaчин на приготвяне: Загряваме половината ...
Маринована капия Прoдукти: 5 кг червена месеста “Капия”, 300 г сол, 400 г захар, бахар и черен пипер на зърна, 0.5 л оцет, олио Нaчин на приготвяне: Почистваме чушките от семената и във всяка...
АВАНТ 150 ЕК - Лозя - гроздови молци, цикади, лозова листозавивачка; Домати, пипер и патладжан (отглеждани в култивационни съоръжения и на открито) - памукова нощенка; Пъпеши, тикви и дини (отглеждан...
Според йогите, краката са разпределително табло. Може да се „включите” във всяка една част на тялото, ако знаете какъв участък от стъпалото трябва да масажирате. В краката има 72 000 нервни окончания....