Градина » Как да различите болната фиданка

 Как да различите болната фиданка

Когато купувате посадъчен материл за овощната си градина, трябва да имате предвид няколко прости правила, които ще ви избавят от опасността да се снабдите с болни фиданки. У нас най-предпочитаните видове овошки са ябълката, крушата, вишната и сливата. При тях е опасно, ако забележите повреди по кореновата шийка или над нея. Болната кора е с яркокафяв или тъмнокафяв цвят. Здравата трябва да е зелено-кафява или зелено-сива. Повредите могат да засегнат и дървесината, а това вече ще предизвика изсъхване на фиданката.

Деформирани ли са листата, има акар

Сериозно обследване трябва да има и за следи от неприятели - галообразуващият акар, например, който зимува под люспите на сформираните пъпки. Ако крушовата фиданка има листа, огледайте ги дали няма тъмно-кафяви или черни удебелявания покрай жилките им. Деформиранита, завитите, понякога удебелени листа на облепихата са сигнал за облепиховия галов акар.
Растенията трябва да се огледат за бактериален рак, той поразява кореновата система на овощните и ягодоплодните култури. В този случай по корените се образуват гали. Особено опасно е развитието на едри гали върху кореновата шийка. Сухото време засилва симптомите на рака по корените, може да предизвика увяхване и загиване на растенията.

Слабите корени означават болести

Не трябва да се използва посадъчен материал със слаба коренова система и частично почернели корени. Това е признак за кореново гниене. Ако растенията имат няколко тънки стъбла, това може да е сигнал за опасно микоплазмено заболяване. Например от цвят може да израсте облиствен летораст.
Удебеляването в основата на стъблото и образуването на много тънки коренчета са типични за бактериалното заболяване “космат корен”.
Понякога се срещат удебелявания или тумори в областта на кореновата шийка или малко по-нагоре. Тези симптоми са типични за рака по стъблото.
С посадъчния материал може да се пренесе дребнолистието. При това заболяване листата силно издребняват и се нагърчват. Цветовете стават като розичка. Да се излекува това заболяване не е възможно. Затова болните храсти се унищожават.
Вирусът се пренася от пъпковия акар, а борбата с него е много трудна. Повредите, нанесени от акара се забелязват - засъхнали едри пъпки върху двегодишните леторасти или в основата на храста.
Почернялата сърцевина на леторастите и увехналите клонки говорят за нападение от касисовата стъкленица или стъблената галица. Трябва да се махнат повредените клонки заедно със зимуващите в тях неприятели. По касиса се срещат още два вида галици. Едните засягат листата, а другите летораслите. И двата вида галици могат да се внесат в участъка с посадъчния материал.
Оглеждайте кората на посадъчния материал. Има ли дребни запетаевидни или едри (до 0,5 см) кръгли тъмно-кафяви щитчета не бива да засаждате тези растения.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Обеззаразяваме торопочвената смес без химикали

Някои стопани не обичат да използват много химични препарати при работа в дворната градина. Те се интересуват могат ли да обеззаразят почвата за торопочвената смес без употреба на химикали. Има няко...

Изгонете осите от асмата

Лозарите често със страх оглеждат зреещото грозде. Защото знаят - харесат ли го осите, асмите ще служат само за сянка. Но обикновената оса (Vespa vulgaris L.) напада също и повечето овощни градини с я...

Погрижете се за къпините

Правилното отглеждане на къпините е важно за тяхното добро развитие и плододаване. През май трябва да се поддържата почвената повърхност в рохкаво състояние и задължително чиста от плевели. Това създа...

Дървесина, твърда като желязо

Желязното дърво (Parrotia persica) е листопаден вид от сем. Камамелидови. Среща се в широколистните гори в Азербайджан и Северен Иран до 1000 м надморска височина. Листата му са кожести, яйцевидни и о...

Начало