Какво е това заболяване, което се появява всяка година по едно и също време - края на юни – началото на юли по отделни лози. Листото от краищата става червено, после цялото почервенява и окапва. Гроздето увяхва и цялата пръчка изсъхва?
Описаните повреди са характерни за болестта известна като „златисто пожълтяване на лозата”. Това е една сравнително нова микоплазмена болест, разпространена в редица страни на Европа.
Първите признаци по заразените лози се появяват в края на пролетта и през лятото. По листата на белите сортове се образуват златистожълти петна, които се разрастват и обхващат тъканите по дължината на нерватурата. Към края на лятото петната изсъхват. При червените сортове петната по листата са тъмночервени. По-късно заразената петура става лъскава и чуплива. Краищата й се завиват към долната повърхност. В някои случаи петната обхващат изцяло един или няколко летораста, а в другия – само няколко листа или части от тях, ограничени от нервите.
По кората на засегнатите леторасти се появяват черни, удължени некротични петна. Те се развиват слабо, с недостатъчно дървесинна тъкан и увисват надолу. Леторастите не могат да узреят и през зимата измръзват.
При ранно заразяване ресите изсъхват, при по-късно – зърната увяхват, а чепката изсъхва.
Болестта се причинява от микроскопичен организъм, която се пренася от вид цикада и чрез присаждане.
Златистото пожълтяване на лозата се проявява по различен начин. В някои случаи симптомите на заболяването върху заразените лози се появяват всяка година. При други заразени лози симптомите могат да не се появят няколко, но по-късно отново се появяват.
Отглежданите сортове лози имат различна чувствителност към болестта. Някои сортове са много чувствителни и след заразяването загиват; при други – признаците на болестта се проявяват, но лозите се възстановяват.
Препоръките при това заболяване са редовно пръскане срещу цикадата – преносител, както и унищожаване на плевелите, които са хранителни растения за цикадите и са непрекъснат източник на зараза.
Колорадският бръмбар е един опасен неприятел по картофите, патладжана и доматите. Притежава висока плодовитост и се храни обилно с разнообразна растителна храна. Възрастното насекомо е сравнително гол...
Бялото гниене е често срещано заболяване по чесъна. Болестта започва да се наблюдава на полето и след това при съхранение. На полето се наблюдават отделни растения, които изостават в развитието си и д...
Семената на късните домати се засяват обикновено от края на май до 10 юни. Разсадът се отглежда на открити лехи. При подготовката им се наторяват балансирано с азотни, фосфорни и калиеви торове, като ...
През август доматите, пиперът, и каквито и да било други зеленчуци, отглеждани в полиетиленовата оранжерия, са обрани и за мнозина грижите за нея остават някак си на заден план. Не бива да е така. Тък...