Градина » Избавете се от зелевата пеперуда

 Избавете се от зелевата пеперуда

Сега е периодът, когато започва отглеждане на късното главесто зеле, един от основните зеленчукови видове за нашата страна. През вегетацията му един от най-честите неприятели е голямата зелева пеперуда. Тя развива 2-4 поколения годишно и зимува като какавида по стобори, сухи дървета, стрехи и др. От нея страдат зелевите насаждения повече в дворните градини, отколкото на полето, което се обяснява с по-добрите условия за зимуване, които се предлагат наоколо.
Пеперудите летят през деня и са най-активни при топло и слънчево време. Една женска пеперуда снася около 250 яйца в групички по долната страна на листата на зелето. След 1-2 седмици се излюпват гъсениците, които се хранят с тях, като често се вгризват дълбоко навътре в зелките, превръщайки ги негодни за употреба.

Как можем да водим борба с този стопански важен неприятел по зелето, без употреба на химични препарати?

1. Унищожаване на какавидите по местата, където зимуват, т.е. почистване на стобори, стрехи, изсъхнали дървета.
2. Ръчно събиране на гъсениците и унищожаването им обезателно с ръкавици, защото последните отделят секрет, който причинява обриви по кожата. Трябва да се знае, че този секрет е отровен за гъски и патици.
3. Поръсване на растенията със смес от половин чаена чаша сол и една чаена чаша брашно. Гъсениците поглъщат сместа и загиват.
4. Употреба на фин дървесен прах или ситно смляна ярма, с които се покриват гъсениците. Тази смес блокира дишането им и те загиват.
5. Засаждане в междуредията на зелевите насаждения на мента, градински чай, вратига, валериана. Те действат отблъскващо на ларвите.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Ароматни облаци се спускат от балкона

Красивата ароматна петуния е най-големият конкурент на сакъзчето за място на балкона. И с основание, като се има предвид, че също се къпе в цвят цяло лято, багрите й са десетки и освен това ухае изклю...

Болести по бегониите

Любителите на бегониите знаят, че те са стотици видове, различаващи се доста един от друг. Всеки от тях е с определени изисквания към условията на живот. При това те са едни от най-капризните стайни ц...

Мястото на декоративните храсти се сменя сега

Краят на есента е подходящо време за преместване на по-младите дръвчета и храсти. Най-напред се определя новото място. Изкопава се дупка с размери 40х40 см. След това желаното растение се изважда, кат...

Българската виагра

Растението е познато с няколко имена, наричат го пирински, мурсалски, македонски чай, някъде - и миризлив бурен. Расте на сухи, варовити и каменисти места. Естествени находища има над 2000 м надморска...

Начало