В стоманено-стьклени оранжерии краставици може да се отглеждат почти през цялата година. За ранното производство семената се засяват от 15-20 октомври и разсадът е готов за засаждане един месец след това. Берат се от края на декември до края на юни. Средните добиви са между 2,5-3 т от 100 кв. м. Основният недостатък е, че вегетацията протича през най-студените месеци и е най-висок разходът за отопление. Но пък зеленчукът по това време е и най-скъп. Ако засеете семената около 20-25 ноември, ще засаждате растенията в края на декември и началото на януари. Вегетацията ще приключи в края на юни.
Средно от 100 кв. м се получават 2-2,5 т. В този случай се харчи по-малко за отопление. През последните години се сее и по-късно - около 20 януари, разсадът е готов в края на февруари. Вегетацията продължава до средата на юли, средно от 100 кв. м се получават 1,6 до 2 тона.
В почва или в минерални субстрати
Приготвят се торопочвени смеси - добре разложен оборски тор и структурна средно тежка почва в съотношение 2:1. Добре е тази смес да се обеззарази. Освен нея може да се използват минерални субстрати (перлит, верникулит) и др. Първо обаче семената се накисват в 10% разтвор на перхидрол за 20 мин. След това се промиват в течаща вода за 20 мин и се просушават. Засяват се в щайги или сандъчета с торопочвена смес, в редове на разстояние 5 х 4 см. Накрая се покрива с 1-1,5 см от същата смес, уплътнява се леко.
Никнат при 25-27 градуса
Най-подходящата температура за поникване на семената е 25-27°С. След това топлината се намалява на 20-21°С. Въздушната температура през деня в слънчево време трябва да се поддържа в рамките на 20-25°С, в облачни дни - 18-20°С, а през нощта да е 16-18°С.
Във фаза котиледони растенията се пикират в пластмасови саксийки, напълнени с торо-почвена смес. Те се нареждат върху полиетиленово фолио, то изолира растенията от почвата. След пикирането се полива с хладка вода. 22-25°С в слънчеви дни и 18-20°С в облачни дни и през нощта трябва да е въздушната температура след прихващане на растенията. Почвената да е около 20°С.
Наличието на по-голяма отоплителна площ в оранжерията дава възможност семената да се засяват направо в саксийки по две. След поява на първи същински лист по-слабото растение се отрязва.
Смокинята е едно уникално растение сред своите тропични и субтропични събратя. Тя се отличава с това, че е разделнополов, двудомен, кръстосано-опрашващ се вид. Една част от растенията образуват женски...
Това е стар ябълков сорт от неизвестен произход. Отглежда се в Южна България. Дървото е бързорастящо и достига над среден размер.Има добра пробудимост на пъпките. Цъфти рано, опрашва се от Джонатан, З...
Често се случва, ако сте забравили някоя роза дълго време във вазата, тя да пусне корени. Обикновено това се случва с вносни чайно-хибридни сортове. Можете да засадите вкорененото растение, най-добре ...
Ако искате да имате на трапезата си малини, произведени с по-малко химия, ще трябва да се откажете от едрите и привлекателни плодове. Ще се преориентирате към средните и дребноплодни видове и сортове....