Вредителите и болестите, които могат да погубят вашите кактуси или поне да ги превърнат в безобразните им подобия, не са много, но затова пък са изключително витални и борбата с тях нерядко е безуспешна.
Най-злият враг е кръвната (власестата) въшка. Забележите ли бели, подобни на памук струпвания по растението, особено по върха му, не се съмнявайте - предстои ви тежка битка. Освен че изсмуква хранителните вещества на цветето, въшката прави рани в тъканите му, които стават вход за вирусните и гъбните болести. Ако нормалният зелен цвят на кактуса внезапно се смени на сив или бледокафяв, вземете лупа и ще видите колониите на червения акар.
Третият враг на вашите кактуси не е насекомо, а червей – кореновият (галов) нематод. По корените на растението той образува подобни на малки клубенчета нараствания - гали. От там се храни за сметка на растението, а същевременно създава чудесни условия за вируси и гъбички. За да го унищожите, добре е да почистите корените от пръстта, да ги изрежете до здрава тъкан и отново да посадите кактуса в пропарена пръст.
Гъбните болести за няколко часа могат да унищожат най-хубавите ви кактуси. Главните им съюзници са вредителите, студът, влагата и тъмнината.
Вирусните заболявания по кактусите за съжаление са нелечими, но растенията обикновено сами се справят с тях и не загиват, а само погрозняват.
В селскостопанските аптеки ще ви препоръчат за борба с неприятелите и болестите по кактусите най-добрите инсектициди и фунгициди. Обикновено това са силно токсични вещества, които могат да отровят домашните ви любимци, затова първо бъдете внимателни.
Кореновото гниене по ягодата се среща навсякъде в страната. Болестта обикновено се проявява през втората година след засаждането или по-късно. Растенията изостават в развитието си. Листата им са по-др...
Водният лук се отглежда след рано прибиращи се зеленчуци – спанак, салати, репички. Семената за разсада се засяват през март на открити лехи с ширина 1 м, които се правят високи при по-тежки почви и н...
Почвата под плодните дръвчета в градината е най-добре да се поддържа във вид на черна угар. За тази цел през есента или пролетта под всяко дръвче трябва да се внасят органични и минерални торове (азот...
Често, щом се говори за почва, става дума и за нейната реакция, която се обозначава с буквите рН (пеха). Той дава представа дали даден разтвор има алкална или кисела реакция. Всички разтвори (плодов с...