Още рецепти » Какво е автоимунно заболяване?

 Какво е автоимунно заболяване?

Имунната система има важната роля да предпазва организма от вредни фактори: по-често външни, но и вътрешни. Тази защита се изгражда сложно, чрез произвеждането на специфични вещества – антигени. При нормални условия те се насочват към вредните фактори, взаимодействат си и резултатът е създаване на имунитет. Но в някои случаи този класически път тръгва в нетипични посоки. Имунната система на организма разпознава погрешно някои тъкани и клетки като “чужди”, врагове и ги променя, дори унищожава. Произвеждат се специфични вещества – антитела, които се насочват към собствения си организъм. Създава се автоимунно заболяване. По-честите и познати автоимунни заболявания у нас са: ревматоиден артрит, системен лупус, захарен диабет, Базедова болест, тиреоидит на Хашимото, витилиго, някои форми на хепатит, пернициозна анемия и др. Става ясно, че почти няма органи и тъкани, които да не се засягат при автоимунните болести. Ще дадем няколко примера, за да се изясни същността им.
При захарния диабет тип 1 (млад, инсулинозависим), образуваните антитела от организма се насочват към клетките в панкреаса, които произвеждат инсулина. Променят тези клетки и в течение на 5-10 години ги унищожават. Така организмът не може да произвежда инсулин – става инсулинозависим.
При някои заболявания на щитовидната жлеза (Базедова болест и тиреоидита на Хашимото), организмът е произвел антитела, атакуващи собствените клетки на жлезата, произвеждащи необходимите хормони.
При системен лупус – произведените антитела атакуват основната тъкан на организма (съединителната) и артериалните (малките артерии) и така се развиват различните форми: кожна бъбречна и др.

Защо така погрешно се насочва организмът към собствените си клетки?

Точните причини не всякога са известни и се откриват, но има доста от тях доказани: наследствена предразположеност (носителство на определени гени, модификации и комбинации от тях), много силен или повтарящ се стрес, особено в лабилните периоди на организма (пубертет), въздействия върху организма на вируси (коксаки вируси, рубеола, заушка и др.). Има диагностични тестове, създадени са вече и имунни лаборатории. В тях се доказва наличието на специфични за заболяването антитела (изследва се кръв, тъкани, тяхното количество-титър, маркери и т.н.)
Важното е да има насоченост към автоимунно заболяване, да се потърси съответният специалист и връзката с него да е системна!

Автор: Д-р Анна АТАНАСОВА

Представяме Ви:

Хранителните добавки

Всеизвестно е, че здравето и дълголетието ни зависят от качеството на храната, която поглъщаме. За жалост в нея често липсват достатъчно витамини и олигоелементи и това си проличава по състоянието на ...

Погрижете се за прецъфтелите лалетата

Щом прецъфтят лалетата, веднага цветовете им трябва да се отрежат, за да не се даде възможност за образуване на семена, което силно затормозява развитието на нови луковици, а също така и възстановяван...

Как да унищожим дървесните гъби?

Ако имате вила или селска къща, със сигурност знаете, че дървените части често се поразяват от дървесни гъби. По принцип по-често страдат онези части, които постоянно са овлажнени и в същото време са ...

Картофени салати

Зимна салата с картофи Прoдукти: 8 средно големи картофа, 3 с.л. сметана, 3 твърдо сварени яйца, 3 кисели краставички, 10 зелени маслини, 10 изпържени печурки, 1 връзка магданоз, 1 ч.л. наситне...

Начало