Градина » Изпуснатите заболявания съсипват градината

 Изпуснатите заболявания съсипват градината

И в градината важи правилото: болестта по-лесно се предотвратява, отколкото се лекува. В топлите и влажни дни масово се разпространяват гьбни болести: брашнеста мана, ръжда, сиво гниене и др. Гъбите нападат тъканите на отслабнали, сгъстени, неправилно торени растения. А вятърът разнася на големи разстояния спорите. В почвата те остават дълго време и проникват чрез корените. Затова преди сеитба профилактично се третират семената, а после не се оставят гъсти разсадите. Още при първите признаци на заболяване да се премахват засегнатите леторасли и листа. Посипаната дървесна пепел върху почвата също укрепва защитните сили на растенията. Засадените в лехите чесън и пелин пазят от брашнеста мана.
Гъбните заболявания могат да бъдат унищожени с помощта на отвара от хвощ. С нея може да се пръска редовно от пролетта до лятото. Ето рецептата: 1 кг свеж или 100 г изсушен хвощ се залива с 10 л вода за едно денонощие. След това се вари 1-2 часа, прецежда се, изстудява се и се разрежда в съотношение 1:5. Препаратът се съхранява 1 седмица.
Срещу брашнестата мана се използва също вратигата - 300 г свежа или 30 г изсушена вратига се залива с 10 л вода за едно денонощие, след това се вари 1-2 часа, прецежда се и се изстудява. Пръска се почвата, без да се разрежда се. Вратигата е отровна, затова внимавайте при работата с нея.
Внасянето на фосфорни и калиеви торове също повишава устойчивостта на растенията. Има ли условия за брашнеста мана, трябва да се избягва азотното торене.
През лятото растенията се пръскат през 8-10 дни с калцинирана сода и сапун (50 г сода и 40 г сапун на 10 литра вода).
Добри резултати дава обработката на растенията със следната смес - половин кофа дървесна пепел се залива с две кофи вода, вари се 1 час, охлажда се, прецежда се и се прибавя 30-40 г сапун.
Към биологичните мерки за борба с брашнестата мана се отнася и извлекът от прегорял оборски тор, най-добре говежди - 1 част тор се залива с 3 части вода и се оставя три денонощия. След това извлекът се разрежда с вода: 1 част извлек и 2-3 части вода. Прецежда се и се пръска няколко пъти, най-добре привечер. Съдържащите се в оборския тор бактерии убиват спорите на гъбата на брашнеста мана.
Същите мерки могат да бъдат използвани при борба с брашнестата мана на цариградското грозде и касиса, на други ягодоплодни култури. Две седмици преди събиране на реколтата всички пръскания трябва да спрат.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

От върха лесно става нов фикус

Класическа украса за хола или зимната градина е фикусът. Най-често се среща фикус еластика - импозантно растение с едри тъмнозелени листа. За да си отгледаме това растение или ако искаме да размножим ...

Дървото на живота се нуждае от хладна зима

Дървото на живота (Crassula arborescens) представлява сукулентно растение, което бива едногодишно или многогодишно. Листата на семейство Тлъстигови, към които растението принадлежи, са месести, разпол...

Превърнете храста бегония в дръвче

Хибридните сортове високи бегонии (Begonia elatior hybriden) са известни преди всичко като храстовидни саксийни растения. От тях обаче можете да си направите миниатюрно дръвче. Докато бегонията не се ...

Жълтият лозов акар

Лозата се напада от няколко вида акари, сред които най-честия е жълтият. Има го навсякъде из страната ни, където с отглеждат лози. Понякога пораженията от него са много чувствителни. С напредването на...

Начало