Козметични рецепти » Не прекалявайте с излежаването

 Не прекалявайте с излежаването

Лекарите са категорични - през нощта се спи, сутрин се става, денем се работи. А като изключим секса, леглото и спалнята се използват само вечер, и то за сън. Разбира се, Всяко лято изкушението да се поизлежабаме мързеливо, когато ни хрумне, е голямо и повечето от нас с удоволствие му се поддават. Това обаче не означава, че трябва да прекарваме голяма част от живота си в хоризонтално положение. Продължителното залежаване вреди сериозно на здравето ни, тъй като нарушава естествените биологични ритми на организма.

Отдавна е известно

Хората, страдащи от депресия, намират най-достъпното си убежище в съня. Затова не затваряйте очи, а приемете като сигнал за опасност факта, че някой от близките ви започва да прекарва все повече време под завивките. Вярно е и друго - след продължително излежаване заради дискова херния или трудна бременност болните стават раздразнителни, съпротивителните им сили намаляват, те са склонни към нервни и дори истерични припадъци. С една дума, човешкото равновесие - и физическо, и психическо, страда от бездействието. Ние не сме родени, за да лежим, и с основание организмът ни се страхува от неподвижността - само един ден, прекаран в леглото, намалява с 3% силата на мускулите на гърба. По тази причина на оплакващите се от болки в кръста вече не се препоръчва да лежат, а да се движат колкото се може повече. Покоят си остава единственото спасение само в случай на остра криза. Тогава болният трябва да лежи на топло, върху твърд матрак, настрани като зародиш или по гръб, със свити в коленете крака, под които се поставят възглавници. За да нямаме проблеми с гърба и кръста, не бива да забравяме, че да четем по корем, опрени на лакти, е крайно нездравословно. Ако не можем да заспим без няколко прочетени страници, най-добре е да правим това седнали по турски в леглото или със свити в коленете крака и висока възглавница под раменете.

Излежаването разболява

С течение на времето неподвижността води до амиотрофия или намаляване на мускулната маса. При това сухожилията изтъняват, ставите губят гъвкавостта си, а натискът върху нервите, разположени в близост до костната система, особено тези на раменете и лактите, причинява болки. Схващането на врата - крайно неприятно и мъчително, става винаги, докато лежим, освен това костите ни постепенно се деминерализират, т. е. обедняват откъм съдържание на калций, и по този начин опасността от счупвания, дори при невинно падане, става съвсем реална.

Липсва ни въздух

Докато лежим, дишането ни не е това, което трябва да бъде, понеже долната част на дробовете не участва пълноценно в процеса. Ако залежаването продължи, обемът на въздуха, изпълващ белите дробове при всяко вдишване, рязко намалява. На всичко отгоре хоризонталното положение води до запушване на носа и на белите дробове със секрети, така че за хремавите е по-удобно да спят полулегнали.

И ушите страдат

Също като синусите ушите реагират на преминаването от вертикална към хоризонтална позиция. Бученето и заглъхването в тях най-често се появяват след продължителен следобеден сън.

Сърцето става мързеливо

Мозъкът ни възприема легналото тяло като тяло в почивка и автоматично подава сигнал за забавяне на жизнените процеси в целия организъм. Сърцето започва да бие по-бавно, забавя се и циркулацията на кръвта, сърдечният мускул не помпа достатъчно енергично. На опасност е изложена и венозната ни система, понеже в легнало положение кръвта се задържа във вените на краката. С течение на времето това може да доведе до флебит и даже до емболия, ако миниатюрен съсирек се изкачи до белите дробове. Пътуващите на големи разстояния със самолет и дори с автомобил пък са изложени на риск от венозна тромбоза, дължаща се на обездвижването. За да го избегнат, те трябва да извършват минимално количество движения с крака и ръце и да пият повече течности, разреждащи кръвта и предотвратяващи образуването на тромби.

И храносмилането закъсва

Избягвайте да вземате лекарства в легнало положение - таблетката, погълната с недостатъчно количество вода, може да залепне за стената на хранопровода и да я нарани. Освен това не бива да се забравя, че калориите, необходими на един лежащо болен, са точно два пъти по-малко от нормалните за него. Ако порционът не се намали, всичко, погълнато в повече, ще се натрупа директно като тлъстини по корема, бедрата, ханша. Страдащите от констипация пък имат нужда не само от храни, богати на фибри, но и от активни движения - за тях следобедната дрямка в леглото е направо противопоказана.

Автор: Д-р Павел Симеонов

Представяме Ви:

13 прости правила за добро настроение

Мнозина смятат, че черните дни в живота им може да продължават вечно. Оценявате се “на нула”, предишните стимули отказват да действат, перспективите ви се струват твърде мрачни. Усещате неумолимото пр...

Ако искате ноктите ви да са здрави

Нащърбени, раздвоени, чупещи се при най-малкото усилие, ноктите се нуждаят от повечко внимание в началото на пролетта. Масажирайте ги Създайте си навика всеки ден да ги третирате със специално...

Как да запазим парфюмът ни през целия ден?

Може да си носите тоалетна вода или парфюм в чантичката и през деня да се напръскате отново, но има ли друг начин да удължите живота на любимия си аромат. Има, трябва само да знаете кога и как да нана...

SOS за красотата

Сбъркала сте в избора на боята си за коса? Миглите ви падат неизвестно защо? Кожата на лицето ви лъщи неприятно? За щастие множество „катастрофи", свързани с външния вид, могат да бъдат ако не пр...

Начало