Човек може да се разболее от пиелонефрит буквално във всяка възраст, но по-често боледуват деца до 7 години, при които проблемът е свързан с анатомичните особености на развитието, момичета и жени между 18 и 30 години, при които болестта е свързана с началото на половия живот, с бременност или раждане, както и възрастни мъже, страдащи от аденом на простатната жлеза.
Трябва да се знае, че една от най-честите причини за пиелонефрита е бъбречнокаменната болест и честите бъбречни кризи. Характерното е, че се нарушава изтичането на урината от бъбреците, което дава възможност в нея да се размножават микроорганизми. Развитието на пиелонефрита е подпомогнато и от такива фактори, като ка намаляване на имунитета, захарния диабет и хронични възпалителни заболявания.
Пиелонефритът може да бъде остър и хроничен.
Как се проявява острата форма на болестта?
Тя започва внезапно, температурата рязко се повишава до 39-40 градуса, появява се главоболие, човек чувства слабост, поти се обилно, възможно е да му се повдига и да повръща. Едзновременно с температурата се появяват и болки в кръста, по правило – от едната страна. Тези болки са тъпи, но са с различна интензивност. Ако заболяването се развива на фона на бъбречнокаменната болест, атаката на полинефрита са предшества от бъбречна криза. Уринирането при неусложнената форма на болестта не е нарушено.
Трудно ли се поставя диагнозата?
Извършват се анализи на кръвта и урината, а също и изследвания, които показват общото състояние на пикочните канали- ултразвук и рентген. По принцип не е трудно да се постави точна диагноза на острия пиелонефрит.
Задължително ли е да се постъпи в болница?
Да, болният с остър пиелонефрит обезателно трябва да постъпи в болница. Неусложнената форма се лекува консервативно, като се провежда антибактериална, дезинтоксионна и имуностимулираща терапия. Лечението на пациентите с острата форма на болестта продължава дотогава, докогато от урината напърно изчезнат микробите. Обикновено това става за 2-3 седмици. Ако има гнойни процеси, се налага операция. Към нея се пристъпва и при бъбречнокаменната болест, когато камъкът не може да се изхвърли и се налага да бъде отстранен с хирургична интервенция.
Какво ще стане, ако не се обърнем към лекар?
Когато блолестта не е диагностицирана в нейното начало и не се предприеме съответното лечение, пиелонефритът или става хроничен, или започват гноини процеси, които влошават състоянието на болния, температурата рязко скача от 36 градуса сутринта до 40-41 градуса вечер.
Кои са оплакванията при хроничния пиелонефрит?
Както стана ясно, хроничният пиелонефрит е последица на недоизлекуваната остра форма на болестта, когато е отстранено острото възпаление, но не са напълно унищожени всички възбудители в бъбрека и не е възстановено нормалното уриниране. Хроничният пиелонефрит може постоянно да безпокои болния с тъпи нощни болки в кръста, особено при влажно и хладно време. Отвреме навреме болестта се обостря и се появяват всички признаци на остър процес. Лечението на хроничната форма по принцип не се различава от предприетите мерки при острата форма, но е по-трудно и по-дълго.
Ще имате неприятности, ако загърбите профилактиката
Всъщност тя се свежда до лечение на основното заболяване, което допринася за развитието на пиелонефрита - на първо място: бъбречнокаменна болест и аденомите на простатната жлеза, а също и всички проблеми, свързани с нарушено оттичане на урината от бъбреците.
ВНИМАНИЕ!
Бременните жени, особено с повече от един плод или с по-голям плод и с тесен таз трябва не по-малко от 1 път месечно да правят бактериален анализ на урината и изследване на уродинамиката.
По-сериозни здравословни проблеми през периода могат да имат страдащи от хроничен или често повтарящ се цистит. Съществено място в профилактиката и лечението на пикочните инфекции заема ежедневното из...
Все повече зачестяват проблемите от здравословно естество при страдащи от разширени вени и хемороиди. Важно място в профилактиката и лечението на тези заболявания заема спазването на по-активен двига...
От това заболяване се оплакват машинописки, музиканти, балерини и други, чиято работа е свързана с продължително двигателно пренапрежение на пръстите, китките и глезените. Описание Тендоваге...
Елховите шишарки се събират през късната есен, през зимата и ранната пролет. Те са чудесно и много ефикасно лечебно средство. Шишарките се сушат на тавани или навеси с добра вентилация, разстлани на с...