Столбурът е една от най-опасните болести по доматите, пипера, патладжана и картофа. Преносител е цикадката Hyalesthes obsoletus, чиято най-голяма плътност е през юли. Храни се с културни и диви растения. Зимува като ларва най-често по корените на поветицата. Изключително подвижни, преминават върху нови растения и е достатъчно да смучат сок от тях само няколко минути, за да ги заразят. Цикадката е разпространена главно в Северна България, особено в североизточната и северозападната й част. Предпочита сухи и равни места, без насаждения. С увеличение на надморската височина се среща все по-рядко и изчезва. Най-често напада градини, тъй като е топлолюбива.
Болните не връзват
Връхните листа на болните домати са щръкнали, хлоротични, силно деформирани. В други случаи са само издребнели или са образували малък сложен лист, понякога са се превърнали в синкави люспи. Жилките от долната страна са посинели. Чашелистчетата на цветовете се разрастват силно и често се срастват така, че чашката става няколко пъти по-голяма. Чашелистчетата и тичинките са силно умалени и често позеленяват. Такива цветове не дават завръз. Образуваните преди заразяването плодове узряват на петна и са безвкусни, не стават и за преработка.
Пиперът пожълтява
Ще познаете болния пипер, ако връхните листа са завити нагоре и са станали светлозелени до жълтеникави, а от долната страна са изпъкнали синкави жилки. Жълтеенето върви и по-надолу. След това започва кореново гниене, растенията увяхват. Образуваните след заразяването плодове са дребни, с тънко и безвкусно месо.
Заразените картофи раждат два пъти по-малко
При болния патладжан първо пожълтяват и се завиват горните листа, после - и другите. Жилките им посиняват и започва гниене от стъблото към корените. Растенията увяхват и изсъхват. Болестта се развива бързо. 20-30 дни след заразяването се завиват и щръкват горните листа на картофите, краищата им се оцветяват във виолетово или розово. По-късно растенията започват да увяхват от горе на долу, защото изгниват корените. През зимата и пролетта клубените, получени от столбурни растения, се провласяват - поникват с тънки като конец кълнове. От тях се получават слаби растения. Те невинаги носят зараза, но добивът е по-нисък поне с 50 %. С повишаване на надморската височина намалява опасността от столбур при картофите.
Задължително
• Много е важно да се спазват агротехническите изисквания на културата.
• Унищожавайте растителните ост-тъци след прибиране на реколтата.
• Трябва да се спазва сеитбообращение, смисълът е да не се садят едни след други култури, които страдат от общи болести.
• Семената, които използвате, да са от сигурен източник и да са здрави.
• Гъсто засадените пипер, домати и патладжан страдат повече от болестта.
• Пръска се главно срещу цикадката. При това всички съседи и то едновременно още през юли да третират градините си с Би-58 - 10 мл, вазтак 100 ЕК - 2 мл, карате ЗЕОН - 3 мл. Дозите са за 10 л вода.
• След образуване на първите същински листа растенията се пръскат с 10 % бито мляко, 5-7 пъти през 7-10 дни. Пръскането се прави и винаги преди колтучене, бране, връзване.
• Нападнатите растения се унищожават.
Ако новите листа стават все по-дребни, старите жълтеят и капят, растението страда от недостиг на хранителни вещества, нужно е да се пресади в богата хранителна почва. Появят ли се по листата жълти п...
Засетият през април градински фасул още в началото на май достига онзи момент от развитието си, в който трябва да се окопае. Това първото окопаване. В южните райони и при по-топла пролет този момент н...
Органичните торове правят почвата по-богата - това го знаят всички градинари. Но малцина от тях използват за подобрител в своя участък растения, макар че вече има доста информация за качествата на рас...
Малцина са любителите на цветя, които могат да се похвалят, че техните мушката са красиви през цялата година. От неоправдана любов често те отглеждат изтеглени, погрознели растения в една саксия годин...